Poradna · Diagnostika a příčiny

Měření vlhkosti zdiva: gravimetrie, karbid a proč odporový přístroj lže

Krátká odpověď: Vlhkost zdiva se udává v procentech hmotnosti suchého zdiva. Pod 3 % je zdivo podle ČSN P 73 0610 suché, nad 10 % je vlhkost velmi vysoká. Číslo platí pro vzorek z hloubky 100 až 150 mm, ne pro displej příložného přístroje. Vlhkost měříme mikrovlnně bez vrtání a vzorek odebíráme tam, kde je potřeba laboratorní číslo.

Stáhnout návod v PDF 2 strany A4 k vytištění · 6 kroků s kontrolami k odškrtnutí · PDF, 0,4 MB

Ing. Otakar Hobza · Bee Workers s.r.o. · čtení 16 minut

Na první prohlídce vlhkého domu vídáme pořád totéž. Majitel drží příložný vlhkoměr z hobbymarketu a displej hlásí „velmi vysoká vlhkost“. Na stole leží nabídka na podřezání. Číslo z displeje a nabídka k sobě nepatří. Nikdo v té chvíli neví, kolik vody ve zdi je, odkud přišla ani co v ní nechala.

Vlhkost zdiva měříme bez vrtání. Jak funguje mikrovlnné měření vlhkosti zdiva, je v samostatném článku. Příčiny vlhkosti řeší článek Vlhká zeď v suterénu, rozlišení vzlínání od kondenzace fóliová zkouška. Měření přichází po nich. Odpovídá na otázku kolik, ne odkud.

Vlhkost zdiva v procentech: co to číslo znamená?

Hmotnostní vlhkost je hmotnost vody ve vzorku dělená hmotností téhož vzorku po vysušení. Udává se v procentech. Deset procent znamená sto gramů vody na kilogram suchého zdiva. Vztahuje se k hmotnosti, ne k objemu. Proto se stejné číslo dá přiřadit cihle i maltě.

Jen k téhle veličině se vztahuje klasifikace v ČSN P 73 0610. Jen na ni se dá postavit smlouva. Číslo z displeje odporového nebo kapacitního přístroje je dopočítané z jiné veličiny. S klasifikací se porovnat nedá.

Jak změřit vlhkost zdiva tak, aby číslo platilo?

Referenční metoda je vážení vzorku před vysušením a po něm, odborně gravimetrie. K ní se vztahuje norma. Takhle odebíráme vzorek na našich stavbách:

  • Otlučte omítku v místě odběru. Vzorek musí být ze zdiva, ne z omítky.
  • Vrtejte pomaluběžně jádrovým vrtákem bez vodního výplachu do hloubky 100 až 150 mm pod líc zdiva. Voda z výplachu i teplo z rychlého vrtání by vlhkost vzorku změnily dřív, než ho zvážíte.
  • Vývrt hned uzavřete do parotěsné vzorkovnice a zvažte za vlhka.
  • Sušte při 105 °C, dokud se hmotnost neustálí, a zvažte znovu.
  • Rozdíl obou vážení dělte hmotností suchého vzorku. Výsledek je hmotnostní vlhkost.
  • Zapište číslo vzorku, hloubku a polohu. Polohu zakreslete do půdorysu a místo odběru vyfoťte do fotodokumentace.

Proč zrovna tahle hloubka: mělčeji ovlivňuje výsledek okolní prostředí. Kondenzace, vysychání, déšť hnaný větrem. Povrch reaguje na počasí a na provoz místnosti, jádro zdi na zdroj vody. Zeď může mít vyschlý povrch a mokré jádro, nebo orosený povrch a suché jádro. To je rozdíl mezi kondenzací a vzlínáním.

Jeden vývrt popisuje jeden bod zdi, ne dům. Rozsah vlhkosti po výšce a po délce zdi proto měříme mikrovlnným vlhkoměrem v síti bodů. Vzorky odebíráme v místech vybraných z mapy. Kolonky pro zápis má vyplnitelný formulář zápisu z průzkumu.

Jak změřit vlhkost zdiva na stavbě za deset minut?

Karbidová metoda dá hmotnostní vlhkost z téhož vývrtu přímo na stavbě. Norma ji označuje za dostatečně přesnou. Postup:

  • Rozdrcený vzorek odvažte.
  • Uzavřete ho do tlakové nádoby s ampulí karbidu vápníku a nádobu protřepte. Karbid s vodou ze vzorku vyvine acetylen.
  • Tlak na manometru přepočtěte přes tabulku soupravy na procenta.

Referenční hodnota do protokolu jde přesto z laboratorního vážení. Karbid je pracovní nástroj, ne důkaz. Kde voda po výšce zdi končí, ukáže mikrovlnné měření v síti bodů bez vrtání.

Proč příložný vlhkoměr na zasolené zdi ukazuje víc, než ve zdi je?

Odporový přístroj měří elektrický odpor mezi dvěma hroty. Suché zdivo vede špatně, mokré dobře. Z odporu přístroj dopočítá vlhkost podle kalibrační křivky výrobce. Odpor ale nesnižuje jen voda. Snižují ho i rozpuštěné soli: chloridy, dusičnany a sírany, které vzlínající voda do zdi za desítky let nanosila.

Zasolená zeď je proto vodivá i tehdy, když je skoro suchá. Přístroj ukáže vysokou vlhkost tam, kde je vysoké zasolení. Jeho majitel pak nabídne podřezání tam, kde by stačila sanační omítka na soli.

ČSN P 73 0610 dává u nedestruktivních přístrojů přednost kapacitnímu principu. Odůvodnění normy: vodivé elektrolyty ho neovlivňují. Novější literatura uvádí opak. Podle zprávy WTA i podle Šťastného z roku 2025 soli ovlivňují i kapacitní měření.

Mikrovlnný vlhkoměr pracuje v pásmu nad 1 GHz. Tam soli skoro neovlivňují reálnou složku permitivity, tedy to, jak silně zdivo reaguje na elektrické pole. Vodu, kterou soli přitáhnou ze vzduchu, ale změří jako vlhkost. Proto k číslu patří rozbor solí.

Ani kapacitní přístroj neměří jádro zdi. Bere signál z povrchové vrstvy. Hloubku dosahu určuje konstrukce sondy a technický list. Klasifikace je definovaná pro hloubku vývrtu. Číslo z povrchu se s ní porovnat nedá, i kdyby bylo přesné.

Na co příložný přístroj stačí: porovnat místa mezi sebou na stejném materiálu a sledovat, jestli hodnoty v týchž bodech v čase klesají. Chyba kalibrace i vliv solí zůstávají stejné a z porovnání vypadnou. Na číslo do protokolu, na zařazení do stupně a na volbu metody nestačí.

Než podepíšete nabídku na podřezání, chtějte tři věci:

  • číslo změřené v hloubce zdiva,
  • čím a kde se měřilo,
  • rozbor solí.

Jaká vlhkost zdiva je špatná a kdy ještě jde injektáž?

Hranice hmotnostní vlhkosti dává ČSN P 73 0610, pět stupňů je v tabulce níž. Samotné procento ale neříká, jak plné má zdivo póry. Příklad: cihla, která pojme 20 % vody, je při 8 % vlhkosti zaplněná ze dvou pětin. Hutný kámen, který pojme 10 %, je při stejné vlhkosti skoro plný. Proto se ze vzorku stanoví ještě maximální nasákavost: vzorek se nechá nasytit vodou a zváží se znovu.

Stupeň zavlhčení, jinde v oboru vedený jako stupeň nasycení, je podíl naměřené vlhkosti k téhle maximální nasákavosti v procentech. Říká, kolik pórů je zaplněných vodou. To rozhoduje o metodě. Injektážní krém se musí do pórů vsáknout, aby jejich stěny hydrofobizoval. Do plných pórů se nevsákne.

Krémová a beztlaková injektáž funguje spolehlivě do stupně zavlhčení 70 až 80 %. Nad 80 až 85 % je beztlaková infuze nefunkční. Pak zbývá:

  • tlaková injektáž reaktivními gely,
  • předsušení zdiva v trase vrtů,
  • mechanická clona, tedy podřezání a vložení pásu, u cihelného zdiva s průběžnou spárou narážení nerezových plechů.

Podle čeho se rozhoduje mezi podřezáním a injektáží, máme zvlášť.

Kdo vám nabízí injektáž bez stanovené nasákavosti, hádá. Může trefit. U paty zdiva bývá zavlhčení nejvyšší a krém tam volné póry najít nemusí. My nasákavost stanovíme ze vzorku téhož druhu zdiva a metodu vybíráme z čísla.

Stupně vlhkosti zdiva a co znamenají pro sanaci
StupeňHmotnostní vlhkostStupeň zavlhčeníCo je na zdi vidětCo to znamená pro zásah
I. Velmi nízkápod 3 %pod 20 %Zdivo suché, bez poruch.Běžná údržba, sanace se nedělá.
II. Nízká3 až 5 %20 až 40 %Bez zjevných poruch, ojedinělé mapy na citlivých površích.Paropropustné vápenné nátěry a difuzně otevřené úpravy povrchu.
III. Zvýšená5 až 7,5 %40 až 60 %Vlhké mapy, degradace maleb a štuků, místy plíseň.Sanační omítkový systém, beztlaková nebo krémová injektáž.
IV. Vysoká7,5 až 10 %60 až 80 %Solné výkvěty, opadávání omítek, trvale vlhké zdivo.Tlaková injektáž nebo mechanické podřezání, vícevrstvý sanační systém.
V. Velmi vysokánad 10 %nad 80 %Póry plné vody, kapilární výtoky, rozpad zdiva do hloubky.Mechanická clona nebo rubová tlaková injektáž, nucené vysoušení.

Hranice hmotnostní vlhkosti jsou klasifikace podle ČSN P 73 0610. Hranice stupně zavlhčení, projevy a dopad na zásah jsou z odborných publikací k sanaci starých budov, viz Zdroje na konci. Hodnota přesně na hranici pásem se řadí do vyššího pásma: 3, 5 a 7,5 % vlhkosti a 20, 40 a 60 % zavlhčení. To je naše čtení, ne údaj normy.

Výjimka je horní mez stupně IV: 10 % vlhkosti a 80 % zavlhčení patří ještě do něj, protože stupeň V je až „nad 10 %“ a „nad 80 %“.

Proč k vlhkosti patří rozbor solí?

Soli jsou důvod, proč zeď vypadá mokrá i po vyschnutí, proč opadává omítka a proč zdivo měkne. Krystaly solí v pórech vyvíjejí tlak, který malta ani cihla nevydrží. Chloridy a dusičnany navíc táhnou vodu ze vzduchu. Zasolená zeď se tak sama znovu navlhčí. Podrobně v článku Soli ve zdivu.

Soli přístrojem neurčíte. Odebírejte vzorky:

  • z vrstvy do 20 mm pod povrchem, kde se voda odpařuje a soli hromadí,
  • pro porovnání z jádra zdi,
  • přednostně z malty spár, nejméně dva vzorky nad sebou.

Rozbor dělá laboratoř iontovou chromatografií nebo spektrofotometrií. Vrací obsah chloridů, dusičnanů a síranů zvlášť. Jednotka je miligram na gram vzorku nebo procento hmotnosti sušiny. Obojí je totéž číslo v jiné jednotce: 1 mg/g je 0,1 % hmotnosti.

Každá sůl se hodnotí samostatně. Souhrnné „zasolení“ jedním číslem nedává smysl. O zásahu rozhoduje nejhorší z nich. Klasifikaci bereme z ČSN P 73 0610: čtyři stupně, pro každou sůl vlastní hranice.

Čtyři stupně zasolení a co z nich plyne pro omítku

Klasifikace zasolení dusičnany podle ČSN P 73 0610: čtyři stupně
Stupeň zasoleníDusičnanyCo to znamená pro omítku
Nízkýpod 1,0 mg/g (pod 0,10 % hm.)Soli o omítce nerozhodují. Stačí vápenná nebo trasová omítka.
Zvýšený1,0 až 2,5 mg/g (0,10 až 0,25 % hm.)Jednovrstvý sanační omítkový systém s hydrofobizací.
Vysoký2,5 až 5,0 mg/g (0,25 až 0,50 % hm.)Otlučení a proškrábnutí spár, pak vícevrstvý systém s podkladní pórovitou omítkou jako skladem soli.
Velmi vysokýnad 5,0 mg/g (nad 0,50 % hm.)Totéž a kontrolní rozbor ze stejných míst. U rozpadlého zdiva přezdění.

Hranice dusičnanů jsou klasifikace podle ČSN P 73 0610, příloha B, kterou norma uvádí v mg/g i v procentech hmotnosti. Příloha je informativní. Chloridy a sírany mají v téže příloze vlastní hranice, v tabulce proto nejsou a stupeň pro ně vrací laboratoř. Sloupec o omítce je naše praxe, norma stupňům opatření nepřiřazuje a odsolení jako podmínku sanačního systému nežádá.

Hodnota přesně na hranici dvou pásem, tedy 1,0 nebo 2,5 mg/g, patří u nás do vyššího pásma. Hodnota 5,0 mg/g je ještě vysoký stupeň, velmi vysoký je podle normy „nad 5,0“.

Vysoký a velmi vysoký stupeň znamenají, že po cloně proti vzlínání nestačí jedna vrstva omítky. Pod sanační štuk patří podkladní pórovitá omítka, která soli uloží do svých pórů. Jinak výkvěty rozbijí novou omítku stejně jako starou. Odsolovací omítku nebo zábal přidáváme jen tam, kde ji žádá technický list zvoleného systému. Co sanační omítka umí a co neřeší, je v článku Sanační omítka.

Prahy, od kterých výrobce žádá svůj sanační systém, bývají v technických listech nižší než dolní hranice zvýšeného stupně podle normy. Obojí platí vedle sebe. V protokolu hodnotíme podle ČSN P 73 0610 v mg/g, skladbu systému podle technického listu výrobce.

Jak měříme vlhkost zdiva my?

Průzkum u nás předchází každé nabídce na sanaci. Bez něj cenu neřekneme, protože bychom nevěděli, co naceňujeme. Na stavbách v Brně a na Vyškovsku děláme tohle.

Mikrovlnné měření vlhkosti

Vlhkost zdiva měříme mikrovlnně, bez vrtání. Sondu přikládáme na zeď v síti bodů po celé ploše. Z hodnot vzniká mapa, kam voda sahá. Tytéž body po sanaci měříme znovu. Číslo pro stupeň podle normy ověřujeme kontrolním vzorkem.

Kontrolní vzorky a nasákavost

Vzorky odebíráme v místech vybraných z mapy. Jsou kontrolou mikrovlnného měření, dávají číslo do stupně podle normy a nasákavost pro stupeň zavlhčení. Referenční hodnota je laboratorní vážení. Místa odběru zakreslujeme do půdorysu.

Salinita

Vzorky z vrstvy pod povrchem a z jádra zdi, laboratorní rozbor každé soli zvlášť.

Termokamera

Termografie ukáže, kde se zeď ochlazuje odparem vody a kde jsou tepelné mosty. Je to mapa, kde měřit. Kolik vody ve zdi je, z ní neplyne. Norma ji řadí mezi metody pro zjištění rozsahu a žádá ověření hmotnostní analýzou kontrolních vzorků.

Dřevo: rezistograf

Zhlaví trámů zazděná ve vlhké zdi hnijí skrytě. Nad 18 až 20 % vlhkosti dřeva rostou dřevokazné houby. Rezistograf vrtá jehlou o průměru 1,5 mm a zapisuje odpor dřeva po hloubce. Dutina nebo hniloba v jádru trámu se ukáže jako propad v záznamu. Trám se neodkrývá. Co se zhlavím dělat, je v článku Zhlaví trámů ve vlhkém zdivu.

Trhliny: terče

Na trhlinu osadíme sádrový nebo skleněný terč s datem. Prasklý terč za měsíc znamená, že se trhlina hýbe. Sanace vlhkosti pak nesmí předběhnout statiku. Kde záleží na desetinách milimetru, osazujeme deformetry nebo tenzometry se záznamem.

Georadar

U masivních zdí a kleneb přidáváme georadar na skryté dutiny. Kdy to má smysl, řekneme po prohlídce.

Co musí být v protokolu o měření vlhkosti?

Obsah protokolu o průzkumu žádá ČSN P 73 0610:

  • poznatky z prohlídky a fotodokumentace,
  • popis průzkumů a zakreslení míst odběru do půdorysu,
  • hodnocení laboratorních analýz na vlhkost a salinitu,
  • formulace příčin a způsobů vlhnutí a zasolení,
  • doporučení způsobu a rozsahu sanace se zakreslením a základní technické charakteristiky navržených konstrukcí a materiálů.

U každého bodu měření je poloha, sonda a výsledek. U každého vzorku číslo, poloha, hloubka odběru, metoda stanovení a výsledek. Bez těch údajů se číslo nedá ověřit ani zopakovat. Takový protokol nepřijímejte od nikoho, ani od nás.

Protokol dostanete jako samostatný dokument. Můžete s ním jít k jiné firmě a nechat si nacenit totéž. Projekt sanace z něj podle normy vychází. Proč se sanace nedá nacenit po telefonu, je v článku Co je v naší nabídce na sanaci.

Norma má i měřitelné kritérium úspěchu: stupeň účinnosti sanace. Počítá se z vlhkosti před zásahem a dva roky po něm. Nemá klesnout pod 50 %. Kontrolní měření po sanaci proto dáváme do smlouvy. Měříme ve stejných bodech a stejnou metodou po 12 a 24 měsících, s kontrolním vzorkem pro stupeň účinnosti. Co po sanaci dokládáme, máme zvlášť.

Pomůcka: zařazení naměřených hodnot

Máte-li protokol s hmotnostní vlhkostí, případně s nasákavostí a s rozborem solí, pomůcka níž hodnoty zařadí do stupňů z obou tabulek. Řekne, co z toho plyne pro zásah. Platí pro vzorek z hloubky podle normy. Hodnota z odporového nebo kapacitního přístroje do ní nepatří.

Dusičnany zadáváte v mg/g, a když máte protokol v procentech, připište za číslo znak procenta a pomůcka si ho převede. U chloridů a síranů vyberete stupeň, který uvádí protokol.

Stupeň není verdikt. Metodu vybíráme z příčiny vlhnutí, ze stupně zavlhčení, ze zasolení a z toho, k čemu prostor slouží.

Kdy měření nepotřebujete

Když je příčina zjevná a lokální, měření nic nerozhodne. Zatéká-li z prasklého svodu do jednoho místa nad soklem, opraví se svod a zeď vyschne.

Když je zeď mokrá z kondenzace a fóliová zkouška to potvrdila, první krok je větrání a povrchová teplota. Do zdiva se jde, až když sezona změn nic nepřinese.

Když ve sklepě nebydlíte, zdivo ani omítka se nerozpadají a nic se nekazí, je legitimní rozhodnutí nedělat nic. Vlhký sklep sám o sobě není porucha. Řekneme vám to i tehdy, když tím přijdeme o zakázku.

Průzkum si objednejte tam, kde se chystáte zaplatit zásah do konstrukce: podřezání, injektáž, vzduchoizolační systém, sanační omítky. Tam je to jediný způsob, jak před zásahem i po něm vědět, kde jste.

Časté dotazy

Jaká vlhkost zdiva je podle normy v pořádku a jaká špatná?

ČSN P 73 0610 dělí hmotnostní vlhkost do pěti stupňů. Zdivo s velmi nízkou vlhkostí je suché, bez poruch, sanace se nedělá. Od zvýšené vlhkosti jsou na zdi vlhké mapy a zásahem je sanační omítka nebo injektáž. U velmi vysoké vlhkosti jsou póry plné vody a zbývá mechanická clona nebo rubová tlaková injektáž. Hranice jsou v tabulce stupňů výš.

Jak změřit vlhkost zdiva?

Vzorek z hloubky podle normy zvažte, vysušte a zvažte znovu. Rozdíl dělený hmotností suchého vzorku je hmotnostní vlhkost. Na stavbě dá totéž číslo karbidová metoda. Rozsah po ploše zdi měříme mikrovlnným vlhkoměrem bez vrtání.

Můžu si vlhkost zdiva změřit přístrojem z obchodu?

Změřit si můžete povrchovou vrstvu a porovnat místa mezi sebou. Číslo z displeje nepatří do klasifikace vlhkosti zdiva. Ta je definovaná pro vzorek z hloubky zdiva od líce zdi s otlučenou omítkou. Na zasolené zdi navíc údaj soli zvyšují.

Proč mi přístroj na zasolené zdi ukazuje vyšší vlhkost?

Odporový princip měří elektrický odpor mezi hroty. Rozpuštěné soli jsou vodivé a odpor snižují. Přístroj proto ukáže víc vody, než ve zdi je. Mikrovlnný vlhkoměr měří v pásmu, kde soli jeho údaj skoro neovlivní. K číslu i tak patří rozbor solí.

Zdroje

ČSN P 73 0610 Hydroizolace staveb, Sanace vlhkého zdiva, Základní ustanovení (vydání 11/2000, předběžná norma): hloubka odběru, pět stupňů hmotnostní vlhkosti, odběr vzorků na soli do 20 mm, čtyři stupně zasolení po druzích solí v mg/g, přednost kapacitních přístrojů, obsah průzkumu a protokolu, stupeň účinnosti sanace. Platnost ověřte ve Věstníku ÚNMZ.

Vliv solí na kapacitní a mikrovlnné měření: WTA Referat 4: Sachstandsbericht zur Messung der Feuchte von mineralischen Baustoffen, Fraunhofer IRB 2004, kap. 5.5; Šťastný, P.: Měření vlhkosti zdiva dle kritérií WTA, 24. 11. 2025.

Stupeň zavlhčení a jeho pásma, hranice 70 až 80 % pro krémovou injektáž a 80 až 85 % pro beztlakovou infuzi, sušení při 105 °C, jehla rezistografu 1,5 mm a hranice 18 až 20 % vlhkosti dřeva pro dřevokazné houby: odborné publikace k sanaci starých budov.

Průzkum je první krok každé sanace, kterou děláme. Napište nám, kde dům stojí a co vidíte na zdi. Přijedeme, prohlédneme a řekneme, jaký rozsah průzkumu dává u vašeho domu smysl a co bude stát.

Vlhkost zdiva pak změříme mikrovlnným vlhkoměrem bez vrtání a kde je potřeba laboratorní číslo, odebereme vzorek. Prohlídka je nezávazná, průzkum zdiva placený: měření, případné vzorky s laboratoří a protokol dostanete jako samostatnou položku, se kterou můžete jít i jinam.

Rekonstrukce a sanace děláme v Brně a na Vyškovsku. Fotky a údaje z dotazu použijeme jen k jeho posouzení.

Poradna sanace starých budov